Café Shatila i Hammarkullen

/

Ett glädjande meddelande i (höst-)mörkret. Fantastisk solidaritet från barnen:

Hej! I september firades Hammarkullens dag. Vi i Hyresgästföreningen tillsammans med en grupp barn ordnade ett café och sålde bullar och kaffe till förmån för CYC i Shatila. Vi kallade oss Café Shatila. Vi hade även plakat med information om CYC. Vi fick ihop 4723 kronor.

När vi meddelade detta till Shatila fick vi följande svar från CYC och Abu Moujahed:

Jag hoppas att ni mår bra. Det var verkligen synd att vi inte kunde få visum i september. Jag förberedde mig för att träffa alla dessa underbara unga vänner, lärarna och socialarbetarna på Hammarkullenskolan och vännerna på Mixgården.

Tack alla för initiativet för en tid sedan. Det var fantastiska insatser och samarbete, det hjälpte oss mycket materiellt och moraliskt. Det gav nöje och glädje till barnen i CYC och Shatila-lägret.

Idag kommer nu detta nya initiativ i början av det nya skolåret. Det kan underlätta utbildningsbehoven och hjälpa oss att skaffa skrivmaterial.

Detta med utbildningen en av de största utmaningarna. Tyvärr har regeringen och UNRWA försenat det offentliga skolåret och flyktingskolåret med en månad. I morgon är första skoldagen efter en månad och en veckas försening.